Ordblindeundervisning med AppWriter


 

*AppWriter program

 

>>Omkring 6 % af alle er ordblinde, men at være ordblind betyder ikke, at man er mindre klog end andre. <<

 

Når man er ordblind, har man svært ved at få et bogstav til automatisk at ”give lyd”. Hvis man ikke er ordblind, så ved man præcis hvordan et bogstav lyder og kan få dem til at hænge sammen til et ord. Er man derimod ordblind, så skal man først tænke over hvilken lyd, man nu skal sætte på bogstavet, og så skal bogstaverne sættes sammen til et ord.

 

At være ordblind kan være mange ting. Alle ordblinde er ikke ens, man kan være mere eller mindre ordblind. Det er derfor vigtigt, at man får den hjælp, man har behov for. At finde ud af, hvilken hjælp, der er bedst for den enkelte elev, er et samarbejde mellem skolen, eleven og forældrene.

 

Denne hjælp er især tekniske IT-programmer. Her på skolen bruger vi Appwriter, som er det officielle program, der også bruges 9. og 10. klasses eksamen. Appwriter kan læse højt både i en tekst på computeren og på nettet. Appwriter kan også hjælpe med at skrive, fordi den kommer med ordforslag, som bliver læst op undervejs. I Appwriter er der også en funktion, hvor man kan indtale et ord eller en sætning og få den skrevet.

 

Læse og skrive programmer skal gerne være en hjælp til alt det skriftlige arbejde, der er nødvendigt for at kunne klare i sig skolen og i fremtiden, også ved uddannelser. Derfor er det så vigtigt at komme i gang nu.

 

 

Digitalt Sommerteater 2021

Digitalt Sommerteater 2021

Digitalt Sommerteater 2021   Ser du også frem til at se Sommerteater i juni? Vores elever har selv skrevet vores teaterstykke med studerende efter et oplæg som hedder ” Vi venter på Godot” et gammelt morsomt stykke som måske er kendt af nogle. Vi har dog...

læs mere
Digitalt Vinterkoncert 2021

Digitalt Vinterkoncert 2021

Online Vinterkoncert 2021I år var vinterkoncerten anderledes end hidtil. På grund af omstændighederne med Corona kunne vi ikke samles alle sammen. Pandemien formåede dog ikke at afholde os fra at lave masser af aktiviteter med musik og indrette et helt nyt...

læs mere

Ordblindeundervisning med AppWriter


 

>>Omkring 6 % af alle er ordblinde, men at være ordblind betyder ikke, at man er mindre klog end andre. <<

Når man er ordblind, har man svært ved at få et bogstav til automatisk at ”give lyd”. Hvis man ikke er ordblind, så ved man præcis hvordan et bogstav lyder og kan få dem til at hænge sammen til et ord. Er man derimod ordblind, så skal man først tænke over hvilken lyd, man nu skal sætte på bogstavet, og så skal bogstaverne sættes sammen til et ord.

At være ordblind kan være mange ting. Alle ordblinde er ikke ens, man kan være mere eller mindre ordblind. Det er derfor vigtigt, at man får den hjælp, man har behov for. At finde ud af, hvilken hjælp, der er bedst for den enkelte elev, er et samarbejde mellem skolen, eleverne og forældrene.

Denne hjælp er især tekniske IT-programmer. Her på skolen bruger vi Appwriter, som er det officielle program, der også bruges 9. og 10. klasses eksamen. Appwriter kan læse højt både i en tekst på computeren og på nettet. Appwriter kan også hjælpe med at skrive, fordi den kommer med ordforslag, som bliver læst op undervejs. I Appwriter er der også en funktion, hvor man kan indtale et ord eller en sætning og få den skrevet.

Læse og skrive programmer skal gerne være en hjælp til alt det skriftlige arbejde, der er nødvendigt for at kunne klare i sig skolen og i fremtiden, også ved uddannelser. Derfor er det så vigtigt at komme i gang nu.

Læs mere

Digitalt Sommerteater 2021

Digitalt Sommerteater 2021

Digitalt Sommerteater 2021   Ser du også frem til at se Sommerteater i juni? Vores elever har selv skrevet vores teaterstykke med studerende efter et oplæg som hedder ” Vi venter på Godot” et gammelt morsomt stykke som måske er kendt af nogle. Vi har dog...

Digitalt Vinterkoncert 2021

Digitalt Vinterkoncert 2021

Online Vinterkoncert 2021I år var vinterkoncerten anderledes end hidtil. På grund af omstændighederne med Corona kunne vi ikke samles alle sammen. Pandemien formåede dog ikke at afholde os fra at lave masser af aktiviteter med musik og indrette et helt nyt...